Skip to main content
prijatelj, nova prijateljstva

Nova prijateljstva

Spoprijateljiti se z novimi ljudmi ni vedno najlažje, ampak je zelo pomembno za naše dobro počutje. Prijatelji so tisti, s katerimi delimo zabavne trenutke in ki nam stojijo ob strani, ko se ne počutimo najbolje. Z druženjem razvijamo svoje socialne veščine, kot so komunikacija, empatija, strpnost in razumevanje drugih. Prijateljstva nam omogočajo, da se počutimo sprejete, kar povečuje samozavest in zmanjšuje občutek osamljenosti. Poleg tega nam prijatelji lahko dajo motivacijo, da uresničimo svoje cilje ali se preprosto počutimo bolje. Če ti je težko pristopiti do novih ljudi, nisi edini_a! Veliko otrok in mladostnikov se boji narediti prvi korak, ampak spoznavanje novih prijateljev se vedno začne z majhno gesto – nasmehom, prijazno besedo ali skupnim interesom. Vsako prijateljstvo se začne s preprostim pogovorom, zato je vredno stopiti iz cone udobja in narediti prvi korak.

Koliko prijateljev potrebujem?

Ni pomembno, koliko prijateljev imaš – pomembno je, kakšni so! Lahko poznaš cel kup ljudi, ampak če se z njimi ne moreš odkrito pogovarjati ali jim zaupati, se boš še vedno počutil_a osamljeno. Pomembno je imeti vsaj eno osebo, na katero se lahko 100 % zaneseš, namesto veliko površnih prijateljstev, ki niso iskrena. Kakovostni odnosi nam dajejo občutek varnosti, podpore in pripadnosti. Pravi prijatelj je tisti, ki te sprejme takšnega, kot si, in je ob tebi v dobrih in slabih trenutkih. Nič ni narobe, če imaš manjši krog prijateljev – važno je, da so odnosi iskreni in vredni tvojega zaupanja. Nekateri pridejo v tvoje življenje le za kratek čas, in tudi to je čisto v redu – ni vsak prijatelj namenjen temu, da ostane za vedno.

Kje lahko spoznam nove prijatelje?

Za osnovnošolce in srednješolce je veliko priložnosti za spoznavanje novih prijateljev. Tukaj je nekaj najpogostejših primerov:

  • V šoli: nove stike lahko navezuješ med odmori, s sošolci se lahko bolj povežeš preko sodelovanje pri projektih in nalogah, druge učence pa lahko spoznavaš tudi na popoldanskih krožkih ali interesnih dejavnostih. Tudi šolske ekskurzije ali šole v naravi so odlična priložnost, da navežeš stik s sošolci ali učenci izven svojega razreda.
  • Izven šole: različne popoldanske aktivnosti so odličen vir novih prijateljstev. Če si športni tip, lahko prijatelje spoznaš v kakšnem športnem društvu (nogomet, košarka, ples…). Če ti je bližje kulturno ustvarjanje, enako velja za obiskovanje glasbene šole. Tudi pevski zbori in gledališki krožki povezujejo mlade z enakimi interesi. V popoldanskem času se lahko odločiš tudi za prostovoljstvo, npr. preživljanje časa z ljudmi v domu starejših občanov, skrb za živali v zavetišču, priprava ustvarjalnih delavnic v lokalnih mladinskih centrih…). Popoldne lahko obiskuješ tečaj tujega jezika ali pa si aktiven_a pri tabornikih ali skavtih. Obstaja ogromno popoldanskih hobijev in aktivnosti, ki ti lahko prinesejo lepa prijateljstva.
  • Na spletu: mladi vse pogosteje lažje navezujejo online stike kot osebne stike. Spoznavajo se na mladinskih forumih, preko igric ali drugih aplikacij; na tak način se lahko povezuješ tudi z vrstniki po celem svetu, kar je zanimiv način za sklepanje novih prijateljstev. Ampak pozor! Internet je tudi poln pasti za otroke in mladostnike. Tukaj si lahko prebereš veliko vsebin na temo varne rabe interneta, da bo tvoja komunikacija varna in previdna.

Kako začeti?

Zdaj že vemo, zakaj so (kvalitetni) prijatelji pomembni in kje so dobre priložnosti za navezovanje novih prijateljstev. Predstavljaj si, da si na popoldanski aktivnosti z nekom, ki se ti zdi kul in ti je všeč, ampak ti je nerodno stopiti v stik. Kaj pa zdaj?

  • Podaj kompliment. Prijetno je prejeti kompliment. S prijaznim komentarjem lahko začneš prijateljski odnos, npr. pohvališ frizuro, stil oblačenja, smisel za humor, športno ali drugo spretnost.
  • Vprašaj. Včasih je težko začeti pogovor enostavno zato, ker ne veš, kaj bi rekel_a. Ne obremenjuj se z iskanjem »popolnega« vprašanja za začetek pogovora. Bolj je pomembno, da si naraven_a in iskren_a. Poleg »običajnih« vprašanj (npr. katero serijo trenutno gledaš, ali treniraš kakšen šport, ali imaš domačega ljubljenčka, kateri predmet v šoli ti je najbolj všeč…) lahko postaviš tudi kakšno bolj nenavadno in zabavno vprašanje (npr. katero supermoč bi najraje imel, katero hrano bi si izbral, če bi jo moral jesti do konca življenja vsak dan, v katerem filmu bi rad živel, ali bi raje letel ali bil neviden…).
  • Poslušaj. Po tem ko nekaj vprašaš, je pomembno tudi to, da poslušaš odgovor. Pokaži zanimanje za povedano, lahko postaviš novo vprašanje ali deliš svojo izkušnjo ali mnenje.
  • Ponudi pomoč. Če opaziš, da nekdo pri nečem potrebuje pomoč, mu jo ponudi. Tudi ti lahko prosiš za pomoč, če jo potrebuješ – to je dober način za začetek pogovora.
  • Podaj komentar. Tudi komentiranje lahko sproži pogovor. Lahko omeniš nekaj, kar se dogaja v tistem trenutku ali pokomentiraš dogodek, ki sta mu bila oba pravkar priča – pomembno pa je, da gre za pozitivno komentiranje in ne za opravljanje ali kritiziranje drugih.
  • Bodi pozoren_a na nebesedno govorico. Ko z nekom govoriš, je pomemben tudi očesni stik, nasmeh, poskusi si ne zakrivati ust med govorjenjem.

Sklepanje novih prijateljstev je lahko malo strašljiva izkušnja, še posebej, če si bolj sramežljiv_a ali se bojiš zavrnitve. A vedi, da nisi edini_a – veliko otrok in mladostnikov se počuti enako. Vsakdo si želi prijateljev, a pogosto čakamo, da naredi prvi korak nekdo drug, saj se na tak način ne izpostavljamo sami. Vsak pogovor ne bo prerasel v prijateljstvo, in to je popolnoma v redu. Pomembno je, da v vsakem primeru ohraniš prijaznost in potrpežljivost. Prijateljstva se gradijo postopoma, z malimi koraki – s preprostim nasmehom, prijazno besedo ali skupnim interesom. Pogumno stopi naprej, saj nikoli ne veš, kdaj boš spoznal_a nekoga, ki ti bo za vedno ostal blizu.

TOM je tukaj zate, če potrebuješ pomoč pri pripravi načrta, kako začeti pogovor z nekom, s katerim bi si želel_a biti prijatelj_ica.

 

VIRI:

https://www.childline.org.uk/info-advice/friends-relationships-sex/friends/top-tips-making-friends/