Skip to main content
spolna identiteta

Spolna identiteta

Ob rojstvu nam v bolnišnici glede na naše zunanje spolne znake pripišejo biološki spol. Na to, kateri spol nam pripišejo, je kasneje običajno povezano tudi s tem, kako nas vzgajajo in kako se v skladu s tem vedemo v družbi. Ni pa nujno, da se skladno s tem spolom tudi sami doživljamo. Hm, kaj pa zdaj? Nič hudega, takšni občutki so normalni. Tu se odpira prostor za temo spolne identitete.

Nekaj glavnih pojmov in izhodišč za razmišljanje o spolni identiteti

Cisspolnost: je spolna identiteta, pri kateri se doživljani spol sklada s spolom, pripisanim ob rojstvu. Latinska predpona »cis« pomeni »na isti strani«. Primer: Cisspolnost pomeni, da se oseba, ki so ji ob rojstvu glede na anatomijo genitalij pripisali ženski spol, danes sama identificira kot ženska in glede tega ne doživlja neugodja. Naša družba je cisnormativna, kar pomeni, da predpostavlja, da so vse osebe cisspolne in v kateri je cisspolnost osnovna družbeno sprejeta identiteta. Ob tem lahko izpostavimo, da se pogosto razume, da obstaja samo biološki spol, ki je ob rojstvu pripisan spol na podlagi zunanjih spolnih znakov - pozabimo pa na občutek spola in kako svoj spol doživljamo, čemur rečemo spolna identiteta in ki je lahko zelo pomembna.

Transspolnost: je spolna identiteta, ki presega binarnost spolov in zajema vse spolne identitete, ki niso cisspolne. Latinska predpona »trans« pomeni »na drugi strani«. Sem sodijo različne identitete: transspolne osebe, aspolne osebe (brez spola), nebinarne osebe (osebe, ki se ne identificirajo kot moški ali ženske) itd.

Binarnost: je spolni sistem, ki ločuje osebe izključno na moške in ženske in je neločljivo povezana s konceptom biološkega spola. Določa spolne vloge, spolni izraz, kodeks vedenja in še kaj, hkrati pa zanemarja prostor »vmes«. Spolni binarizem izključuje vse osebe, ki se definirajo drugače ali pa ne vejo, kako se doživljajo.

Ta prostor »vmes« zajema izraz nebinarnost, ki spola ne deli zgolj na en in drugi pol, temveč omogoča doživljanje sebe na veliko bolj kompleksni ravni. Je lastnost spola, ki ni ne ženski ne moški in spada med transspolne identitete.

Spolni izraz: je zunanja reprezentacija spola, ki jo vsak od nas izraža z oblačili, ličili, frizuro, (ne)britjem poraščenih delov telesa, mimiko in vedenjem in je lahko skladen s spolno identiteto osebe ali ne. Na primer: Maša se identificira kot ženska, a hkrati izgleda bolj moško – ima kratko frizuro, se ne brije in nosi suknjiče.

Včasih se omejujoče zdi že to, da se npr. počutimo kot cisženska, ne poistovetimo pa se s spolnimi vlogami in spolnim izrazom, ki nam jih družba narekuje. Na primer, če ti je bil ob rojstvu pripisan moški spol, hkrati pa te družbeno normativne moške aktivnosti kot je npr. avtomobilizem ne zanimajo in rad plešeš in rišeš, še ne pomeni, da si transspolna oseba. Če ti je bil ob rojstvu pripisan ženski spol in sovražiš roza barvo, kuhinjska opravila in igranje s punčkami še ne pomeni, da si transspolna oseba. Obstaja široka pestrost tega kako živeti svoj spol, kljub temu, da je zaradi spolnih stereotipov to lahko še na videz nenavadno. Če odstopaš od tradicionalnega še ne pomeni, da si trans - tu gre za globlji občutek doživljanja sebe in svojega telesa.

Kaj pomeni biti trans?

Biti trans pomeni, da se tvoja spolna identiteta ne sklada s tvojim biološkim spolom, kar pomeni, da je tvoje globoko notranje doživljanje sebe v povezavi s spolom neskladno. Tranzicija je proces prevzemanja svoje (nove) identitete tako na osebni kot tudi na družbeni ravni in se lahko dogaja zelo dolgo časa. Preden stopiš v obdobje tranzicije pa je pomemben - če ne ključen del – raziskovanje sebe.

Tranzicija

Najprej se znotraj vsake trans/nebinarne osebe začne psihološka tranzicija, ki je lasten proces raziskovanja svoje spolne identitete. Ko začnemo svoje doživljanje spolne identitete deliti z drugimi, pa temu rečemo socialna tranzicija in tako živimo svoj spol tudi v odnosu z drugimi. Nekatere trans/nebinarne osebe si želijo svoj spolni izraz spremeniti tudi na telesni ravni, z namenom, da bi lahko bolj avtentično živele svojo spolno identiteto. Takrat se po navadi odločijo za dolgotrajen proces medicinske tranzicije in tako lahko sčasoma dostopajo do hormonske terapije ter drugih kirurških posegov, ki si jih želijo zase.

Raziskovanje

Dobro je začeti s tem, da si odprt_a za različne možnosti in izkušnje. Definiranje nam lahko daje občutke varnosti in predvidljivosti, vendar je ob tem vedno pomembno, da se z definicijami ne omejuješ in si pustiš dovolj prostora ter slediš sebi in svojim občutkom. Vsaka oseba dojema in izraža svoj spol na drugačen način. Čisto legitimno je recimo, če si trans moški, ki je bolj feminilen. Izražanje tvojega spola je tvoja odločitev, saj samo ti veš, kako se počutiš in kaj čutiš v sebi ter kako si želiš, da bi te videle_i in naslavljale_i tudi druge_i.

Po navadi že tekom raziskovanja osebe začnejo eksperimentirati s svojim videzom oz. s svojim spolnim izrazom, lahko si izberejo ime, ki bolje reprezentira njihovo spolno identiteto ter želijo, da jih naslavljamo z drugimi zaimki (on, ona, oni…).

Zapomni si: dovoli si biti to, kar si in kar čutiš.

Pripravilo Društvo Legebitra

https://legebitra.si/