Skip to main content
alkoholizem, starši

Alkoholizem v družini

Veliko odraslih občasno pije alkohol. Morda spijejo kozarec vina ob večerji ali pivo s prijatelji, kar je v naši družbi sprejeto kot običajno. A ko nekdo, ki ga imaš rad, začne piti preveč in prepogosto, se lahko stvari doma hitro spremenijo. Morda opaziš spremembe pri njegovem obnašanju in občutek imaš, da tvoj starš ni več ista oseba, kot jo poznaš. To je lahko zelo strašljivo.

Kdaj je preveč?

Pri odraslih lahko pitje alkohola postane resen problem, ko izgubijo nadzor nad tem, koliko pijejo. Alkoholik je nekdo, ki je zasvojen in ne more več kontrolirati svoje želje po alkoholu. To pomeni, da začne piti več, pogosteje in v večjih količinah, kar močno vpliva na njegovo vedenje in odnose z ljudmi okoli sebe.

Lahko opaziš, da tvoj starš:

  • vedno več pije in je pogosto pijan;
  • spremeni svoje vedenje – postane bolj razdražljiv, jezen ali celo nasilen;
  • govori stvari, ki jih ne misli in ki te prizadenejo;
  • zanemarja skrb zase in za družino;
  • skuša skrivati svoje pitje.

Če opaziš te spremembe, vedi, da zasvojenost z alkoholom ni nekaj, kar lahko starš na hitro razreši. To je bolezen, ki zahteva strokovno pomoč.

Zakaj ne more preprosto nehati?

Morda se sprašuješ, zakaj preprosto ne preneha piti. Morda te je sram ali si jezen_a nanj, ker so stvari doma postale tako težke. Takšna čustva so povsem normalna. Pomembno je, da se zavedaš, da starš ne pije zato, ker bi te želel namenoma prizadeti ali uničiti družinski življenje. Alkoholizem je odvisnost, bolezen, ki jo je težko ozdraviti brez pomoči. Njegovo telo potrebuje alkohol, da se izogne slabemu počutju, in zato je zanj težko ustaviti pitje brez strokovne pomoči. Zato je pomembno, da takšno pomoč poišče.

Kako se lahko počutiš?

Ko nekdo v družini preveč pije, se lahko počutiš zmedeno, žalostno, jezno ali osamljeno. Morda misliš, da si ti kriv_a za to, kar se dogaja, ali pa se počutiš odgovornega_o, da rešiš situacijo. Mogoče te skrbi za svojega starša ali pa preprosto ne veš, kako se pogovarjati o tem.

Pomembno je, da veš:

  • Ni tvoja krivda. Alkoholizem tvojega starša nima nič s tvojim vedenjem. Včasih bo morda rekel ali naredil kaj, kar te bo prizadelo in lahko se začneš spraševati, ali se vse to dogaja zaradi tebe. A ne pozabi, da je njegovo vedenje posledica zasvojenosti in ne tvojega obnašanja.
  • Ne moreš rešiti njihovega problema. Če opaziš, da se tvoj starš bori z alkoholizmom, je povsem naravno, da si želiš pomagati. Ko imaš nekoga res rad, je težko gledati, ko mu je težko. Morda se počutiš odgovorno, da ga poskušaš prepričati, naj neha piti, ali da pomagaš doma, ko starš tega ni sposoben. Toda čeprav si želiš pomagati, je pomembno, da razumeš, da zasvojenosti ne moreš pozdraviti. Tvoj starš potrebuje strokovno pomoč, da se sooči s svojo težavo. Ti lahko pokažeš podporo in mu stojiš ob strani, toda končna odločitev, da poišče pomoč in se spremeni, je njegova. Lahko rečeš npr.: »Skrbi me zate in rad_a bi, da poiščeš pomoč.« Ampak zapomni si, ti nisi tisti_a, ki bi moral_a rešiti problem. To je naloga odraslih in strokovnjakov.
  • Tvoja čustva so povsem normalna. Ne glede na to, ali se počutiš jezno, žalostno, prestrašeno, osramočeno ali osamljeno – vsa ta čustva so razumljiva in normalna ob takšni situaciji. Tukaj je nekaj nasvetov, kako se spoprijeti z njimi.

Kako lahko poskrbiš zase?

Ko se nekdo v tvoji družini spopada z alkoholizmom, je to zelo naporno. Pomembno je, da kljub temu najdeš čas in načine, da poskrbiš zase in za svoje počutje.

  • Vzemi si čas zase: Počni stvari, ki te veselijo, kot je druženje s prijatelji, šport, poslušanje glasbe ali pa preprosto sprehod v naravi. Tvoja sreča in duševno zdravje sta zelo pomembna.
  • Postavi meje: Če te starš zaradi pitja obravnava neprimerno, je v redu, da postaviš meje. Lahko rečeš: »Rad_a te imam, ampak ne morem biti tukaj, ko se tako obnašaš.« Pomembno je, da se zaščitiš.
  • Ne prevzemaj preveč odgovornosti: Včasih se zdi, da moraš zaradi starševega pitja prevzeti več odgovornosti doma. A ne pozabi, da lahko kadarkoli prosiš za pomoč, če ne zmoreš vsega.

Kaj in koliko zaupati drugim?

Morda ti je o težavah doma neprijetno govoriti z drugimi, ker te je sram ali ker te skrbi, da boš starša spravil_a v težave. Ampak pomembno je, da z vsemi občutki in skrbmi nisi sam_a. Pogovor ti lahko pomaga, da se počutiš manj osamljeno in da predelaš, kaj se dogaja doma. Lahko se zaupaš šolski svetovalni službi, učitelju ali prijatelju. Če ne želiš govoriti neposredno o situaciji, lahko začneš z nečim preprostim, kot je: »Res me skrbi, kaj se dogaja doma.« Obstajajo tudi podporne skupine, kjer lahko spoznaš druge, ki doživljajo podobne stvari. Na tem področju deluje npr. Društvo za pomoč otrokom alkoholikov.

Čeprav se ti trenutno mogoče vse zdi brezupno, pomoč obstaja. Terapija, rehabilitacijski programi in podporne skupine obstajajo zato, da pomagajo ljudem, ki se spopadajo z zasvojenostjo, in lahko pomagajo tvoji družini, da se postavi nazaj na noge.

Ko se doma ne počutiš več varno

Če te pitje tvojega starša ali skrbnika spravi v nevarnost ali če postane nasilen, je zelo pomembno, da poiščeš pomoč. Pokliči 113, če meniš, da ti grozi nevarnost. Če on ali ti potrebujeta zdravniško pomoč, pokliči rešilca na 112.

Če imaš občutek, da doma ne zdržiš več, se vedno lahko po pomoč obrneš na center za socialno delo ali celo začasno zatečeš v krizni center. Ti so namenjeni otrokom in mladostnikom, ko so v kakršni koli stiski, ki je ne morejo razrešiti v domačem okolju.

Zaključek

Ko starš preveč pije, lahko to močno spremeni vzdušje doma in povzroči zmedo, strah in druge težke občutke. Vedi, da nisi sam_a in da nisi odgovoren_a za to, kar se dogaja. Prav tako ni tvoja naloga, da rešiš težave svojega starša – to je nekaj, kar zahteva strokovno pomoč.

Medtem ko se tvoj starš spopada s svojo zasvojenostjo, pa je pomembno, da poskrbiš zase. Tvoje počutje je prav tako pomembno. Prav je, da poiščeš podporo, če potrebuješ pomoč, ali samo nekoga, s komer se lahko pogovoriš. Sčasoma in z ustrezno pomočjo se lahko stvari izboljšajo. Zaslužiš si občutek varnosti in podpore, ne glede na to, kaj se dogaja v tvoji družini.

 

VIRI:

https://www.childline.org.uk/info-advice/home-families/family-relationships/parental-drug-misuse/

https://www.childline.org.uk/info-advice/home-families/family-relationships/parents-alcohol/

https://www.147.ch/de/artikel/wenn-eltern-zu-viel-trinken/

https://www.childline.org.uk/info-advice/home-families/family-relationships/parents-alcohol/