Kako naj ukrepam, če na spletu zasledim spletno stran, ki napeljuje k neprimernemu ali škodljivemu vedenju?
Vsebine na spletu so lahko zelo zabavne in zanimive, saj nam splet ponuja ogromno različnih vrst vsebin, kot so smešni videoposnetki, glasba, igre, novice, blogi, umetnost, modni trendi, recepti, športne dejavnosti in še veliko več. Ta raznolikost omogoča, da vsak izmed nas najde nekaj, kar ga veseli in zanima. Prav tako so mnoge spletne vsebine interaktivne, kar pomeni, da lahko v njih sodelujemo, z drugimi uporabniki komuniciramo ali celo ustvarjamo lastne vsebine. Vendar pa možnost ustvarjanja lastnih vsebin na spletu vodi tudi v številne zlorabe. Za uporabnike so lahko zelo škodljive in jih spodbujajo k neprimernemu vedenju.
Ob nepazljivem klikanju in brskanju po spletu lahko žal naletimo tudi na spletne strani in forume, ki v nas vzbujajo neprijetna občutja, kot so nelagodje, jeza, žalost, nemoč, zaskrbljenost in strah. To so na primer:
- »pro ana« spletne strani, ki spodbujajo in podpirajo nezdrave prehranjevalne navade ter motnje hranjenja. Na takšnih spletnih straneh se motnje hranjenja promovira kot življenjski slog, uporabniki pa se med seboj spodbujajo in si nudijo podporo pri ohranjanju nezdravega odnosa do hrane ter lastnega telesa. Takšne spletne strani so nevarne in škodljive za fizično in psihično zdravje, saj s spodbujanjem motenj hranjenja ogrožajo življenje uporabnikov.
- forumi, ki spodbujajo k samomorilnosti, kjer se uporabniki zbirajo z namenom izmenjave informacij in izkušenj o samomoru ter se spodbujajo k samomorilnemu vedenju. Ti forumi so nevarni in škodljivi, saj pri uporabnikih spodbujajo negativna čustva, izolacijo, nezdrave načine razmišljanja ter ogrožajo njihova življenja.
- spletne strani, ki opisujejo postopke za izdelavo eksplozivnih sredstev in drog. Izdelava in širjenje informacij o postopkih za izdelavo eksplozivnih sredstev ter nezakonitih drog je nezakonito in predstavlja grožnjo za varnost in javno dobro.
- To so le nekateri primeri škodljivih in spornih vsebin na spletu. Spletno oko pa opozarja še na mnoge druge ter nas tako opozarja, na kaj bodimo previdni na spletu ter kako lahko ukrepamo, ko na takšne vsebine naletimo. Tudi Safe.si piše nasvete, kako ukrepati v takšnih primerih.
Če naletimo na takšne vsebine na spletu, je ključno, da ukrepamo. Na škodljivo vsebino lahko opozorimo administratorja oziroma lastnika spletne strani, ki lahko objavljeno vsebino odstrani. Vedno pa lahko obvestimo policijo. Če nismo prepričani, ali gre za kaznivo dejanje, lahko ne glede na to, informacije o spletni strani posredujemo policiji, kateri na ta način pomagamo zagotoviti večjo varnost v državi. Tudi če naletimo na tujo spletno stran, je pomembno, da se z informacijami obrnemo na slovensko policijo. Policija sodeluje s policijskimi organi drugih držav ter omogoča izmenjavo informacij, podatkov in dokazov ter usklajevanje pri preiskavah in pregonu kaznivih dejanj na spletu. Škodljivo vsebino lahko policiji prijavimo tudi anonimno.
Pomembno je, da smo previdni pri tem, kaj beremo ali gledamo na spletu. Izogibajmo se vsebinam, ki nas nagovarjajo k neprimernemu ali škodljivemu vedenju. Ko brskamo po spletu, se spomnimo, da imamo moč, da izberemo, kaj je prav in dobro z nas. Tako bomo lahko svojo varnost in dobro počutje ohranjali ter postajali bolj odgovorni in modrejši uporabniki spleta.
Vir:
Spletno oko: Spodbujanje k neprimernemu in škodljivemu vedenju. Povezava: https://www.spletno-oko.si/spodbujanje-k-neprimernemu-ali-skodljivemu-vedenju.