Skip to main content
kako prestaviti fanta/dekle staršem

Kako predstaviti fanta/dekle staršem?

Običajno po tem, ko staršem povemo, da imamo dekle/fanta, sčasoma nastopi tudi trenutek, ko se tvoji starši in tvoja simpatija srečajo. Povsem običajno je, da v povezavi s tem dogodkom občutiš tudi nekaj nelagodja, negotovosti, ali pa skrb o tem, kako bo prvo srečanje potekalo. Morda te skrbi reakcija tvojih staršev, da bodo simpatijo postavili v neprijeten položaj ali pa z zgodbami iz otroštva osramotili tebe. Morda te skrbi reakcija tvojega dekleta/fanta, saj se tvoji starši včasih res čudno obnašajo. Ti občutki so nekaj povsem običajnega; le redki mladi imajo tako sproščen in odprt odnos s svojimi starši, da jih prvo srečanje niti malo ne skrbi.

Kako se bodo odzvali moji starši?

Reakcije staršev seveda ne moreš predvideti; tudi oni se namreč lahko ob prvem srečanju s tvojim dekletom/fantom počutijo nelagodno, sploh, če se s tem soočajo prvič. Nekateri starši so bolj redkobesedni, tudi njim je včasih nerodno, ne vedo, kako bi se obnašali, kaj bi rekli. Drugi starši pa bodo morda tvojega izvoljenca ali izvoljenko zasuli s kopico vprašanj o tem, kje živi, kaj počne, kako ji/mu gre v šoli …

Tvoji starši bodo morda potrebovali nekaj časa, da se navadijo na to, da imaš dekle ali fanta, oziroma da ga/jo sprejmejo. Seveda je najbolj krasno, ko ga/jo takoj vzljubijo in se z njim/njo super razumejo – tega si zate resnično želimo.

Če pa naletiš na nerazumevanje ali nesprejemanje z njihove strani, ne obupaj. Takšne situacije so lahko zahtevne, a se z odprtim in iskrenim pogovorom pogosto razrešijo. V takšnih trenutkih se lahko obrneš po nasvet k prijateljem, starejšemu bratu ali sestri, ali pa poiščeš podporo pri TOM telefonu, kjer ti bodo prisluhnili in ti pomagali najti rešitev, če se ti zdi, da starši ne odobravajo tvoje izbire

Kako pa naj začnem ta pogovor?

Predstavitev simpatije staršem je pomemben korak, ki zahteva pravi trenutek, predvsem pa mora biti v skladu s tvojimi čustvi. Mogoče je najbolj enostavno, da staršem rečeš: »Že nekaj časa imam fanta/punco in bi ga/jo počasi rad_a pripeljal_a domov, da se spoznate.« Vse to lahko poteka brez posebnega "rompompoma". Starše lahko tudi izrecno prosiš, naj ne tebe ali nje/njega ne spravljajo v zadrego. Srečanje lahko opravite na običajen dan. Imej v mislih, da je pogosto boljša izbira spoznati samo starše, saj to omogoča bolj sproščeno vzdušje, kjer se tvoj fant/dekle lažje poveže s tvojo najožjo družino. Z intimnim srečanjem dobi simpatija priložnost, da se počuti sprejeto, brez pritiska večje skupine. Hkrati lahko tudi starši lažje spoznajo novo osebo, brez prekinitev in dodatne pozornosti, ki jo pogosto prinese širša družina. Kasneje, ko se že vzpostavi dober temelj zaupanja, je spoznavanje širše družine (npr. na pikniku, rojstnem dnevu…) lažje, saj ima simpatija že osnovni občutek podpore in sprejetosti.

***

Večinoma mladi uspešno prebrodijo začetno negotovost in nelagodje, ki spremljata odločitev, da staršem predstavijo svojega fanta/dekle. Tudi občutek treme ali strahu, kako bodo starši odreagirali, je popolnoma razumljiv – vsi si želimo, da bi bila oseba, ki nam veliko pomeni, dobro sprejeta in da bi se tudi sami v tem trenutku počutili sproščeno. Mnogi starši, čeprav morda tega ne pokažejo, razumejo tvojo negotovost in se iskreno trudijo, da bi srečanje minilo v pozitivnem vzdušju. Nekateri se še vedno živo spominjajo, kako so se sami počutili, ko so bili v podobni situaciji, in vedo, da je prvi vtis še posebej pomemben.

Čeprav je normalno, da si nekoliko vznemirjen_a, je to le korak na poti, da svoj odnos poglobiš in deliš z ljudmi, ki te podpirajo. Tvoja napetost je povsem razumljiva, saj so takšni trenutki vedno posebni in lahko prinesejo tudi občutek ranljivosti – vendar je to hkrati priložnost za še močnejšo povezanost s svojo družino. Zato ti zaželimo prijetno spoznavanje!