Zelo mi je všeč, a noče biti z menoj
Ko se zgodi, da oseba, ki ti je všeč, ne čuti enako do tebe, se nad tebe zgrnejo temni oblaki. Morda se počutiš osramočeno, prizadeto ali kot da si naredil_a nekaj narobe. A zapomni si – to ne pomeni, da nisi vreden_a ljubezni. Vsaka zavrnitev boli, in čeprav te ljudje okoli tebe morda želijo potolažiti, njihove besede v tem trenutku ne bodo imele pravega učinka. Mogoče ti bodo rekli: "Saj boš našel_a nekoga drugega!" ali "Saj itak ni bil_a pravi_a zate!", a to ne izbriše bolečine, ki jo čutiš.
Najlažje bi bilo res izbrisati in pozabiti vsa čustva, a to žal ne gre. Najbrž bo res še nekaj časa bolelo – in to je normalno. Zavrnitev je izguba in izgube bolijo. Gre za žalovanje, ki je proces, ne nekaj, kar mine čez noč. Ljudje žalujemo tudi za željami, pričakovanji in sanjami, ki jih imamo. Pravico imaš biti žalosten_na, razočaran_a, morda celo jezen_na. Vse te občutke je vredno prepoznati in jim dati prostor.
Ne pozabi, da zavrnitev ni odraz tebe, zato bodi prijazen_a do sebe. Ljudje se lahko odločijo, da ne želijo začeti razmerja iz različnih razlogov in to ne pomeni, da je kaj narobe s tabo. Vsak ima svoje razloge, zakaj mu je nekdo všeč ali ne, in to ni vedno nekaj, kar lahko nadzorujemo. To ne pomeni, da nisi dovolj dober_a ali da moraš karkoli spreminjati pri sebi. Včasih ne gre za to, kdo si, ampak preprosto za to, da se nekdo ne počuti enako. Tudi ti ne moreš biti zaljubljen_a v vsakega, ki je zaljubljen vate.
Biti zavrnjen_a je težko. A če nekdo pove, da ne želi razmerja, je pomembno, da to spoštuješ in ne pritiskaš nanj. Ali želiš biti v razmerju, je vedno tvoja odločitev. Enako pa velja tudi za drugo osebo. Če nekdo ne deli tvojih občutkov, to ne pomeni, da so tvoja čustva napačna ali nepomembna. Pomembno jih je sprejeti in jim dati prostor – nato pa počasi usmeriti energijo drugam, v odnose, kjer so tvoja čustva cenjena in vračana.
Razočaranja so del našega življenja, ampak prav tako so tudi prijetna presenečenja in veselje. Četudi se zdaj zdi, da ta bolečina ne bo nikoli izginila, verjemi – čas in skrb zase ti bosta pomagala, da se boš počutil_a lažje. Vzemi si čas, ki ga potrebuješ, in se osredotoči nase. Skušaj zbrati svojo moč, energijo in pogum ter jih usmeriti v tisto, kar te razveseljuje in osrečuje – druženje s prijatelji, interesne dejavnosti, hobiji, morda pisanje dnevnika ali športna aktivnost. Na začetku bo verjetno težko, a vendarle … V vsakem trenutku se lahko zgodi nekaj, kar ti življenje postavi na glavo – ne zgolj v negativnem, ampak tudi v pozitivnem smislu. Zato pogumno naprej!
Kako si torej lahko pomagaš, da ti bo vsaj malo lažje?
- Pogovarjaj se o tem oziroma izrazi čustva. Preživljaj čas z ljudmi, ki so ti pomembni, počnite kaj zabavnega skupaj ali deli z njimi, kako se počutiš. Lahko si razočaran_a, žalosten_a ali jezen_a – in to je povsem normalno. Pomembno pa je, da teh občutkov ne zadržuješ v sebi, ampak jih izraziš na način, ki ti je blizu (npr. pogovor s prijateljem, pisanje dnevnika ali pisma, ki ga nikoli ne pošlješ, likovno ali glasbeno ustvarjanje, telesna aktivnost…).
- Pomisli, kaj ti je pri sebi všeč. Zavrnitev te lahko hitro prepriča, da nisi dovolj dober_a, a to ni res. Pomisli na svoje pozitivne lastnosti in katere lepe lastnosti bi drugi izpostavili pri tebi.
- Počni stvari, ki te osrečujejo. Mogoče se trenutno počutiš, kot da ti ne more prav nič pričarati nasmeha na obraz. Kljub temu je pomembno, da vztrajaš in se posvetiš stvarem, v katerih načeloma uživaš. Samozavest in sreča privabljata prave ljudi v tvoje življenje.
- Daj si čas. Tvoja čustva se morda ne bodo spremenila takoj, a sčasoma bo postalo lažje. Sprejmi, da je proces prebolevanja različen za vsakega in da ni treba hiteti. Če se ti kakšen dan zdi težji, si dovoli, da je tako.
- Skrbi zase. Ohranjanje zdrave rutine ti lahko pomaga lažje prebroditi obdobje, ko se počutiš slabo. Ne pozabi na dovolj spanja, zdravo prehrano, ki ti bo dala energijo, telesno aktivnost, pa tudi na čas brez družbenih omrežij.
Spomni se, da si vreden_na ljubezni, in da si zaslužiš nekoga, ki bo delil tvoje občutke. Nikoli ne veš, kdaj boš spoznal_a nekoga, s komer bo povezava obojestranska.
Če imaš vseeno občutek, da je tvoja bolečina kljub vsemu prevelika in traja kar predolgo, se lahko po pomoč obrneš tudi na TOM. Naj te ne bo sram poiskati si pomoč, kadar jo potrebuješ.
VIR:
https://www.childline.org.uk/info-advice/friends-relationships-sex/sex-relationships/relationships/