Kdaj in kako poiskati pomoč?
V težkih trenutkih lahko zase poskrbiš na različne načine. A včasih, ne glede na to, kaj narediš, ni nič lažje. Morda se prepričuješ, da si okej in je vse v redu, a občutek, da nekaj ni prav, kar ne izgine. In to je popolnoma normalno. To nikakor ne pomeni, da ne zmoreš – nekaterih stvari ne moremo rešiti sami, ne glede na to, koliko se trudimo.
Zakaj je pomembno govoriti o svojih občutkih?
Odraščanje prinese kup novih občutkov. Morda se počutiš zmedeno, si pod stresom zaradi šole, ali pa te skrbijo odnosi s prijatelji. Vse to lahko vpliva na tvoje počutje. Ko ne govoriš o tem, kar čutiš, se ti občutki začnejo kopičiti. In to je lahko zelo naporno – kot bi nosil_a težko breme, ki ga nihče ne vidi. Ko pa se z nekom pogovoriš o tem, kaj se dogaja v tvoji glavi in telesu, se lahko počutiš veliko lažje.
Pogovor ti lahko pomaga, da se razbremeniš, umiriš in dobiš občutek, da v stiski nisi sam_a. S pogovorom problem pogosto postane manjši, bolj obvladljiv, stvari, ki so se prej mogoče zdele nerešljive, pa postanejo rešljive. Podobno kot takrat, ko prosiš za pomoč pri domači nalogi – s tem, ko ti nekdo snov razloži na drugačen način, naloge postanejo bolj jasne in lažje. S pogovorom lahko veliko hitreje in lažje najdeš rešitev, bolj jasno vidiš, kaj bi bilo dobro narediti in kako lahko v težki situaciji poskrbiš zase.
Kdaj je čas, da poiščeš pomoč?
Ne glede na to, ali te skrbi nekaj, kar se je zgodilo, tvoje duševno zdravje ali kaj drugega v tvojem življenju, ti lahko zelo pomaga, če se z nekom o tem pogovoriš. Nikoli ne misli, da je tvoja težava premajhna in premalo pomembna.
Nekaterih stvari res ne moremo rešiti sami in takrat je prav, da prosimo za pomoč. Mogoče si že sam_a poskusil_a rešiti svoje težave, a se ti zdi, da se ne počutiš bolje, ali se tvoje počutje slabša. Mogoče tvoje skrbi začnejo vplivati na vsakodnevno življenje, npr. težje spiš, ne moreš se zbrati v šoli, ali pa nimaš več veselja do stvari, ki te veselijo. Mogoče se tvoje težave slabšajo ali pa trajajo že dalj časa. V teh primerih je res pomembno, da poiščeš podporo, saj je to prvi korak, da se boš lahko počutil_a bolje.
Zakaj se včasih bojimo prositi za pomoč?
Prositi za pomoč je zelo pogumno dejanje. Morda se sprašuješ, ali pretiravaš in tvoje težave sploh niso dovolj velike. Se ti zdi, da bi s tem obremenjeval_a druge. Ali pa te skrbi, kaj bodo rekli. Te bodo sploh razumeli?
Ampak ne glede na to, kako majhne ali velike se ti zdijo tvoje težave, so tvoji občutki pomembni. Ne glede na to, kako se počutiš ali kakšna je tvoja situacija, si vedno zaslužiš pomoč in podporo. Vsak si kdaj reče "vse bo minilo," ampak kaj, če bi ti lahko bilo lažje že zdaj? Res si zaslužiš občutek olajšanja, še preden postane preveč.
In če te je strah, da te ne bodo razumeli, poskusi pomisliti, kako bi bilo, če ne bi vseh težav nosil_a sam_a. Če bi lahko samo za trenutek spustil_a vse te skrbi. Kako bi bilo, če bi nekdo resnično prisluhnil in te razumel? Bi ti bilo lažje? Potem je dobro, da se o tem z nekom pogovoriš.
Kako prositi za pomoč?
-
Začeti takšen pogovor je včasih težko. Normalno je, če te je strah ali ne veš, kje in kako začeti. Tukaj je nekaj nasvetov, kako začeti ⬇️
- Izberi nekoga, ki mu zaupaš. To je lahko prijatelj, mama, oče ali oba starša, učitelj ali šolska svetovalna delavka. Vsak ti lahko pomaga na drugačen način. Pomembno je, da najdeš osebo, ob kateri se počutiš prijetno, toplo in misliš, da te bo pripravljena poslušati. Tukaj lahko prebereš več o tem, kdo vse ti lahko pomaga in kako.
- Začni počasi. Ni ti treba povedati vsega takoj. Lahko rečeš nekaj preprostega, kot je »V zadnjem času mi ni dobro.« ali »Rad_a bi delil_a, kako se počutim.«
- Razmisli, kaj želiš povedati. Pogosto je težko ubesediti, kako se počutimo ali kaj se dogaja. Lahko vnaprej razmisliš, kaj točno želiš povedati. Tudi če ne veš, kako se počutiš, lahko prav s tem začneš pogovor. Včasih tudi pomaga, da si vnaprej zapišeš, kaj vse bi želel_a povedati, da med pogovorom ne pozabiš. Lahko tudi razmisliš, kaj si želiš od pogovora. Si želiš, da te poslušajo, želiš nasvet, objem? Tudi to lahko poveš na začetku pogovora.
- Če ti je pretežko govoriti, napiši sporočilo. Včasih je lažje napisati, kako se počutiš, kot povedati. Tako lahko občutke in misli zapišeš na papir ali telefon in zapisano nekomu pokažeš. To je dober način, da nekomu pokažeš, kaj se ti dogaja.
Kaj, če te ne razumejo?
Obstaja veliko načinov, kako najti podporo in včasih moraš preizkusiti nekaj možnosti, da dobiš tisto, kar želiš. Včasih prva oseba, s katero se pogovoriš, ne bo reagirala tako, kot si želiš. Morda se ukvarja z drugimi stvarmi ali preprosto ne razume, kaj želiš povedati. Čeprav je to lahko zelo težko, ne obupaj. Ni ti treba uspeti takoj in ni ti treba vsega rešiti naenkrat. Vzemi si čas, nato pa poskusi ponovno. Enkrat si že naredil_a prvi korak, in v sebi imaš moč, da narediš še enega. Vsak tak korak te vodi k boljšemu počutju.
Če bi se želel_a pogovoriti z isto osebo, lahko to narediš ob drugem času. Včasih ljudje potrebujejo malo več časa, da resnično razumejo, kaj preživljaš. Drugače pa poišči nekoga drugega, ki ti bo prisluhnil. Tvoje počutje je pomembno in zaslužiš si podporo in pomoč.
Če ti je lažje, lahko pišeš ali pokličeš na TOM in skupaj oblikujemo način, kako začeti takšne pogovore in najbolje izraziti svoje misli in občutke. V tem procesu nisi sam_a in vedno lahko poiščeš nasvet, kako izpeljati te pogovore.
***
-
Se počutiš ogroženo ali v nevarnosti? Če se tvoje počutje zelo poslabša ali se počutiš ogroženo, je pomembno, da takoj poiščeš pomoč. Obrni se na odraslo osebo, ki ji zaupaš, ali pokliči:⬇️
- TOM telefon: 116 111 (dosegljivi vsak dan med 12. in 20. uro)
- Klic v duševni stiski: 01/520 99 00 (dosegljivi vsako noč med 19. in 7. uro)
- Reševalci: 112 (dosegljivi 24 ur na dan)
- Policija: 113 (dosegljivi 24 ur na dan)
- SOS telefon: 080 11 55 (dosegljivi 24 ur na dan)
- Samarijan: 116 123 (dosegljivi 24 ur na dan)
Vedno lahko najdeš nekoga, ki te zaščiti, posluša in ti pomaga, tudi v najtežjih trenutkih.
***
Ne glede na to, kako majhne ali velike se ti zdijo tvoje skrbi, zaslužiš si pomoč in podporo. Pomoč ni znak šibkosti, ampak znak poguma! Kaže, da si pripravljen_a poskrbeti zase. Ko si enkrat dovoliš poiskati pomoč, si že naredil_a velik korak proti temu, da se boš počutil bolje.
VIRI:
https://www.mind.org.uk/for-young-people/how-to-get-help-and-support/finding-support/
https://www.childline.org.uk/info-advice/bullying-abuse-safety/getting-help/asking-adult-help/