Skip to main content
strah me je končati partnerski odnos

Strah me je končati partnerski odnos

Prekiniti partnersko zvezo, ker se v njej ne počutiš dobro ali varno, je težko. Zato vedi, da si izjemno pogumen_a, da slediš svojim občutkom in odločitvi. Vedno moraš v prvi vrsti poskrbeti zase – za svojo varnost in dobro počutje. Tvoja odločitev je odgovorna in pomeni, da razumeš, da si v partnerskem odnosu zaslužiš srečo in spoštovanje. Poskrbeti zase in prepoznati, kdaj nekaj ni zdravo zate, kaže na tvojo moč in zrelost.

Kljub temu je več kot razumljivo, da te ob misli na ta pogovor stiska v prsih. V redu je, če te ob misli na to srečanje preplavljajo občutki nelagodja ali napetosti. Strah in skrb pred tem, kako začeti takšen pogovor in kakšen odziv pričakovati, je povsem upravičen, saj res ne gre za lahkotno temo. Kaj pa ti lahko pri tem pomaga?

Vnaprej se pripravi in razmisli, kaj bi rad_a povedal_a

Pomembno je, da razumeš, zaradi česa odnos zate ni več pravi. Osredotoči se na svoja čustva in občutke, najbolj pomembno pa je, da jasno poveš, da želiš, da se razideta. Partnerju/partnerki iskreno povej, kaj te je pripeljalo do te odločitve, in zakaj meniš, da vajin odnos ni okej. Lahko uporabiš stavke, kot so: »Zame je pomembno, da sem v odnosu, kjer se počutim varno in spoštovano, in v tem trenutku tega občutka nimam več.«

Bodi jasen_a glede svoje odločitve, a vseeno spoštljiv_a do osebe. Morda zaradi odločitve občutiš krivdo, saj si s tem prizadel_a osebo, ampak spomni se, da imaš pravico do svojih občutkov. To ni sebično, ampak pomeni poskrbeti zase.

Izberi ustrezen kraj

Predlagaj, da se dobita nekje, kjer so tudi drugi ljudje. To je pomembno za tvojo varnost, saj ne veš, kako se bo druga oseba odzvala v tistem trenutku. Hkrati pa naj ta lokacija ne bo preveč obljudena, da med pogovorom ne bo motečih dejavnikov in boš lahko v miru povedal_a, kaj čutiš. Če imaš možnost, prosi koga, da te na srečanje pelje in počaka ali pa se v času vajinega pogovora nahaja v bližini. Pomembno je, da si zagotoviš varno vrnitev domov.

Poskrbi zase

Po razpadu zveze se lahko pogosto počutimo zelo ranljive. Kljub temu, da veš, da odnos ni bil pravi zate, lahko občutiš žalost ali osamljenost. Pogovor z osebo, ki ji zaupaš, lahko zelo pomaga. Pomembno je, da imaš ob sebi ljudi, ki te podpirajo in te razumejo.

Razmisli, ali želiš bivšo_ega še naprej spremljati na družbenih omrežjih in mu/ji omogočati dostop do svojih vsebin. Pogosto je najbolje, da vse stike prekineš. Če te bivši_a kljub temu še naprej kontaktira, je to neprimerno – tvojo odločitev bi moral_a spoštovati. Svetujemo ti, da se na te kontakte ne odzivaš, vendar jih tudi ne briši, saj jih boš morda v prihodnosti potreboval_a kot dokazno gradivo. Če te je zaradi tega strah, je pomembno, da poiščeš pomoč in podporo.

Poišči podporo

Povsem normalno je, če v takih situacijah čutiš potrebo po dodatni opori. Morda se ti zdi, da bi ti pogovor s prijateljem, družinskim članom ali kom drugim olajšal to situacijo – in prav je tako. Ni ti treba prebroditi takih izzivov sam_a, in včasih je najboljše, kar lahko storiš, da si dovoliš občutiti podporo in razumevanje drugih. Če te preplavijo občutki osamljenosti, žalosti ali dvoma, je to popolnoma človeško. Podpora drugih, tudi TOM telefona, ti lahko pomaga, da se boš bolje počutil_a.

Čeprav je zaključek odnosa lahko težak, je pred tabo pomemben korak k zdravemu in srečnemu življenju. Zaupaj v svojo odločitev. Če se po razpadu zveze počutiš prestrašeno in ogroženo, si tukaj in tukaj preberi več o tem, kam vse se lahko obrneš na pomoč.