Preveri, klikni, kupi – spletno nakupovanje in njegove pasti

V sodobnem svetu je spletno nakupovanje postalo nepogrešljiv del našega vsakdanjega življenja. Vse več ljudi se odloča za udobnost in priročnost nakupovanja prek spleta, kar je privedlo do njegovega izjemnega razširjanja. Namesto obiska fizičnih trgovin se nas vedno več obrača k virtualnim platformam, kjer lahko izbiramo med širokim naborom izdelkov in storitev ter opravimo nakupe kar iz udobja svojega doma.

Seveda pa tudi pri spletnem nakupovanju previdnost ni nikoli odveč. V mesecih popustov so družbena omrežja polna oglasov, med njimi pa se znajdejo tudi oglasi goljufov, zato se kaj hitro zgodi, da kliknemo na lažno spletno trgovino in naročimo izdelke po neverjetno ugodnih cenah. Zato je pomembno, da smo pri obiskih spletnih trgovin, v katerih nakupujemo prvič, še bolj previdni. Držati se moramo pravila, da na spletu »ni nič zastonj in če je nekaj videti prelepo, da bi bilo res, potem verjetno ni«, pravijo na SI-CERT.

Prav vsak izmed nas lahko podleže lažnim spletnih trgovinam in mamljivim ponudbam goljufov, zato je potrebno vedno preveriti več znakov in se tako prepričati, da je spletna trgovina resnična. Kateri so torej sumljivi znaki spletne trgovine? (povzeto po Varni na internetu)

  1. NEVERJETNO NIZKE CENE: Spletna trgovina ponuja izdelke ali storitve po neverjetno nizkih cenah, kar pa lahko pomeni, da prejmemo ponaredek ali pa ob nakupu ostanemo praznih rok.
  2. VELIKE OBLJUBE: Veliki popusti, brezplačna in hitra dostava itd. so lahko sumljivi znaki, če ne nakupujemo pri uveljavljenih spletnih trgovcih. Vedno izberemo zaupanja vredne trgovce in preverimo ocene drugih kupcev, da se izognemo morebitnim težavam ali nezadovoljstvu s svojimi naročili.
  3. NI NOBENIH PODATKOV O TRGOVCU: Spletna trgovina nima navedenih podatkov o podjetju.
  4. NI NOBENIH KONTAKTNIH PODATKOV: Spletna trgovina nima navedene telefonske številke za pomoč uporabnikom ali pa je ta izmišljena. Prav tako nima navedenega poštnega naslova, na voljo ima le obrazec za sporočilo.
  5. E-MAIL NASLOV JE OD BREZPLAČNEGA PONUDNIKA: Npr. gmail.com, hotmail.com itd.
  6. REGISTRACIJA DOMENE: Spletna trgovina je domeno registrirala pred kratkim, hvali pa se z dolgoletno tradicijo prodaje svojih izdelkov ali storitev ter je pri registraciji uporabila brezplačen elektronski naslov. Na strani http://whois.domaintools.com/ lahko preveriš, kje in kdaj je bila domena registrirana in kateri kontaktni podatki so navedeni.
  7. NEVAREN VPIS PODATKOV KREDITNE KARTICE: Vedno preveri, da se v naslovni vrstici izpiše HTTPS, kar dokazuje, da gre za varno povezavo.

Pozoren/-na bodi na vrsto lažnih spletnih trgovin, ki v naslovih poleg imena trgovine vsebujejo tudi »slovenija«, »slovenia« ali »ljubljana«. Več o njih si lahko prebereš na naslednji povezavi: https://www.varninainternetu.si/lazne-spletne-trgovine-slovenija/.

Da bo izkušnja spletnega nakupovanja varna in prijetna, skupaj s starši ali drugimi odraslimi preveri sumljive znake spletne trgovine. Ko si se skupaj s starši prepričal/-a, da je spletna trgovina resnična, naj ti pomagajo pri nadaljnjih korakih nakupa. Ko si izbral izdelke in jih shranil/-a v nakupovalni košarici, prosi starše ali druge odrasle, da skupaj opravite naslednje korake nakupovanja. Starši naj vnesejo podatke kreditne kartice.

Previdnost pri spletnem nakupovanju torej ni nikoli odveč. Ne pozabi, da je prav vsak izmed nas lahko tarča goljufov. Če si pri spletnem nakupu nepozoren/-na in nasedeš na goljufijo, pa na naslednji povezavi najdeš navodila, kaj lahko storiš v tem primeru: https://www.varninainternetu.si/kam-po-pomoc-ko-se-spletni-nakup-zalomi/

Viri:

Varni na internetu: Noro poceni, noro sumljivo. Dostopno na: https://www.varninainternetu.si/noro-poceni-noro-sumljivo/

Krivec, T.: Goljufi izkoriščajo človeško ranljivost (Dnevnik, 10. 8. 2023).