FoMo: Strah pred zamujeno priložnostjo

A si že slišal/-a za nekaj, kar imenujemo FoMO? No, FoMO, krajšava, ki v angleščini stoji za »Fear of Missing Out«, in pomeni strah pred zamujeno priložnostjo, je tisti občutek, ko začutiš stisko, saj misliš,  da se lahko zgodi kaj zelo zanimivega ali pomembnega, pa bi to lahko zamudil/-a. Nekako tako kot, če bi bil/-a na igrišču, vsi bi se igrali, ti pa bi moral/-a ostati doma. Ta strah pa je še toliko močnejši, od kar smo lahko ves dan povezani s spletom, naši spletni profili pa prikazujejo samo najboljše stvari v našem življenju. In to nas nenehno opominja na to, kaj vse bi lahko počeli, doživeli in spoznali.

Veš, to ni samo tvoj strah. Odrasli ga imajo tudi. Prav vsak lahko občuti stisko in se počuti tesnobno, kadar na družbenih omrežjih vidi prijatelje, kako se zabavajo brez nas, ali kadar nimamo dostopa do spleta in se počutimo izločeno od dogajanja na družbenih omrežjih.

Recimo, tvoji prijatelji so objavljali videoposnetke, kako so v petek zvečer uživali na koncertu. In ti? Ne bi rad zamudil ničesar, kajne? Ampak veš kaj? Ni treba, da se počutiš tako. Prijatelji včasih pokažejo le najboljše trenutke, trenutke, ko se zabavajo in ko počnejo kaj zanimivega. Življenje v fizičnem svetu ali »offline življenje« pa vključuje tudi manj bleščeče trenutke, ki so prav tako pomembni.

Zato je pomembno, da ti predstavim še JoMo, krajšavo, ki v angleščini stoji za »Joy of Missing Out«, in pomeni veselje pred zamujenim. To zveni malo čudno kajne? V resnici pa je zelo preprosto. JoMO nas spodbuja, da se kljub vznemirjenju zaradi dogajanja drugod po svetu včasih osredotočimo na svojo neposredno okolico. Uči nas, da ni nič narobe, če kakšno izkušnjo zamudimo. Z JoMO lahko cenimo veselje, ki ga prinaša, ko ne sodelujemo v vsaki aktivnosti, ki jo počnejo drugi.

Eno je reči, drugo pa narediti. Kako si lahko pomagaš, ko začutiš tesnobo pred zamujeno priložnostjo?

  • Zmanjšaš čas, ki ga preživiš na družbenih omrežjih. Še bolje je, če telefon odložiš in ugasneš vse ostale naprave, ki bi jih uporabljal/-a namesto telefona. Pri tem ti lahko pomagajo tudi aplikacije za nadzor uporabe mobilnih naprav.
  • Razmisli, kaj bi v tem času, ko telefona ali drugih naprav ne uporabljaš, lahko počel/-a, doživel/-a in spoznal/-a. Spodbujam te, da se tega preprosto lotiš. Pojdi na igrišče, sprehod, preberi kakšno dobro knjigo …
  • Ko boš telefon spet uporabil/-a, ga uporabi z namenom. Tako boš omejil/-a uporabo in imel/-a čas, da uživaš v stvareh, v katerih prej mogoče nisi.
  • Ko čas preživljaš na socialnem omrežju, pa bodi do vsebin, ki jih vidiš in spremljaš kritičen/-na. Imej v mislih, da je vsebina na spletu pogostokrat neresnična in namenoma olepšana.
  • Na spletu bodi to, kar si v fizičnem svetu.  Kadar je naša podoba na spletu podobna tej, s katero stopamo v šolo, med prijatelji, na obšolske aktivnosti…, je tudi doživljanje FoMO-ta zmanjšano.

Oglej si še video in se prepričaj, da je okej, če občutiš veselje pred zamujenim in posežeš po aktivnostih, ki te veselijo in osrečujejo. 😊

https://video.arnes.si/watch/b73trnw9r64t

Viri:

LogOut (2021). FoMO – Kako družbena omrežja povzročajo strah pred zamujenim. Dostopno na: https://www.logout.org/sl/blog/fomo-kako-druzbena-omrezja-povzrocajo-strah-pred-zamujenim/ (pridobljeno 14. 12. 2023).

Priročnik o digitalni varnosti za učitelje. Dostopno na: https://saferkidsonline.eset.com/storage/free-downloads/December2021/oFyUlfZvhRXhE2pTXFiG.pdf (pridobljeno 14. 12. 2023).

Safe.si. JOMO – veselje, da nekaj zamudiš. Dostopno na: https://safe.si/nasveti/prekomerna-raba-novih-tehnologij/prekomerna-raba-mobilnih-telefonov (pridobljeno 15. 12. 2023).